Dette indhold kan indeholde affiliate- eller annoncelinks. Hvis du klikker og gennemfører et køb, kan vi modtage en kommission. Din pris påvirkes ikke.
Til de fleste haver er et fuglefoderhus på stander med tag det oplagte valg, gerne suppleret med en hængende foderautomat til frø eller nødder. Taget holder foderet tørt, og automaten giver kun lidt foder fri, så mindre ender på jorden.
Har du kun en altan eller et enkelt træ, kan et hængende fuglefoderhus eller en foderautomat til fugle klare det hele. Her er 7 modeller og råd om placering, foder, rengøring og tidspunkt. Sæt foderpladsen op i efteråret, så fuglene kender den, før frosten kommer.
Hurtigt overblik
| Produkt | Type | Materiale | Mål eller rumindhold | Foder | Prisleje |
|---|---|---|---|---|---|
| Hortus med fod | Hus på stander | Birketræ, stråtag | 35 × 35 × 25 cm, højde 146 cm | Løst fuglefoder | 200-300 kr. |
| Ryom Panorama | Hus på stander | Sortmalet fyr, metaltag | 50 × 35 × 135 cm | Frøblanding, mejsekugler, nødder | 600-800 kr. |
| Eva Solo Fuglefoderbræt | Foderbræt på jordspyd | Glas, rustfrit stål, nylon | Højde 121 cm, Ø 21,5 cm | Fuglefoder i glasdispenser | 900-1.100 kr. |
| Ryom 6-kantet | Hængende foderhus | Sort fyrretræ, zinktag | 34 × 29 × 29,5 cm | Frø og frøblanding | 150-200 kr. |
| Bûten foderstation | Hængende automat | Metal, klar plast | 41,5 × 13,5 × 13,5 cm, 1.000 g | Fuglefrø | Under 100 kr. |
| Gardenlife 121352 | Hængende automat | Sort metal | Vejer 0,46 kg | Solsikkekerner, frø, små nødder | 100-150 kr. |
| Buzzy i stål | Hængende nøddeautomat | Pulverlakeret stål | Rummer 250 g | Nødder | Under 100 kr. |
Typer: foderhus med tag, foderbræt, foderautomat og foderrør
Ordet fuglefoderhus bruges om alt fra et træhus med tag til en automat i metal. Forskellen er, hvor åbent foderet ligger, og hvilke fugle der kan komme til.
| Type | Sådan virker den | Passer til |
|---|---|---|
| Foderhus med tag | Åben bund under tag; foderet ligger frit, men tørt | Flere arter på én gang |
| Foderbræt | Åben flade eller skål, med eller uden tag | Blandet foder; skal gøres rent oftere |
| Foderautomat til frø | Lukket beholder, der doserer frø til små åbninger | Mejser, spurve og finker; mindre spild |
| Nøddeautomat | Net eller hulplade, som fuglene hakker igennem | Mejser, spætmejse og flagspætte |
| Foderrør | Smalt rør med siddepind ved hvert foderhul | Altaner og små haver; solsikkekerner |
En automat giver mindst spild. Dansk Ornitologisk Forening (DOF) anbefaler i artiklen Sådan virker fuglefodring foderbrætter og foderautomater, som rotter ikke kan komme til, og råder til at begrænse fodring på jorden.
Fuglefoderhus på stander eller hængende fuglefoderhus?
Et fuglefoderhus på stander, også kaldet fuglefoderhus med fod, står frit i græsplæne eller bed. Standeren bestemmer højden: de tre modeller her er 121 til 146 cm høje i alt. Et jordspyd er hurtigt at sætte og flytte.
Et hængende fuglefoderhus kræver en gren, et udhæng eller en krog. Det fylder mindre og kan hænge på en altan, men rummer også mindre og svinger i blæst.
Huset står fremme hele året, så vælg materialer, der passer til dine øvrige havedekorationer.
Sådan har vi valgt
Udvalget bygger på butikkernes oplysninger om type, materialer, mål og foder. Vi har ikke haft foderhusene i hænderne. Modellerne kan bestilles hos Haveglad, Homeshop og Kitchenone og dækker hus på stander, foderbræt, hængende foderhus og automater.
7 fuglefoderhuse og foderautomater til haven
Reklamelinks: Vi kan modtage provision, hvis du køber via linkene. Prisen er den samme for dig. Priserne er tjekket 10. oktober 2026 og kan have ændret sig.
#1: Hortus fuglefoderhus med fod – klassisk hus med stråtag
- Type: Foderhus på stander med jordspyd
- Hus: 35 × 35 × 25 cm
- Stander: Ø 4-6 cm × 115 cm
- Samlet højde: 146 cm
- Materiale: Birketræ med stråtag

Hortus-huset er til dig, der søger et fuglefoderhus på stander i naturmaterialer. Det er bygget i birketræ med stråtag, så det falder naturligt ind i en have med bede, buske og træer, hvor metal og plast ville stikke ud.
Huset måler 35 × 35 × 25 cm og sidder på en stander på 115 cm, så den samlede højde er 146 cm. Stander og jordspyd følger med. Spyddet holder træet fri af jorden, og stråtaget skærmer foderet mod regn og sne.
Foderet ligger åbent, så også duer, skader og andre større fugle kan komme til, og bunden skal fejes for skaller og klatter. Birk og strå skifter farve og slides af vejret hurtigere end metal og glas.
#2: Ryom Panorama på fod – foderhus med silo, vandskål og lys
- Type: Foderhus på trebenet fod
- Mål: 50 × 35 × 135 cm
- Materiale: Sortmalet fyr, metaltag
- Frøsilo: 3-4 kg, vippelåg
- Medfølger: Vandskål, LED-lys og 3 jordspyd

Panorama er til dig, der vil have én samlet foderplads, som ikke skal fyldes hver dag. Siloen rummer 3-4 kg frøblanding og fyldes gennem et vippelåg, og under den sidder en bakke til mejsekugler og nødder.
Huset er i sortmalet fyr med metaltag og står på tre ben, som holdes fast af tre jordspyd. Et plastgitter holder store fugle og katte ude, en vandskål i metal følger med, og et LED-lys med solcelle tænder ved skumring.
Med 50 × 35 cm i grundplan og 135 cm i højden fylder huset mere end et hus på en enkelt stolpe, og benene skal stå på plant underlag. Gitteret betyder, at duer og andre store gæster må nøjes med det, der falder ned.
#3: Eva Solo Fuglefoderbræt – foderbræt i glas på jordspyd
- Type: Foderbræt med glasdispenser på jordspyd
- Højde: 121 cm
- Diameter: 21,5 cm
- Materiale: Glas, rustfrit stål og nylon
- Rengøring: Tåler opvaskemaskine

Søger du et fuglefoderhus fra Eva Solo, er foderbrættet på spyd den model, der ligger nærmest et hus på stander. Det er 121 cm højt og 21,5 cm i diameter og flyttes ved at trække spyddet op af jorden.
Foderet ligger i en gennemsigtig glasdispenser, så du kan se, hvornår der skal fyldes op. Kanten er formet, så småfugle kan lande og spise. Glasset er frostsikret, og dispenseren kan tages af og tåler opvaskemaskine.
Brættet er smalt og lavet til småfugle, så der er kun plads til få ad gangen. Det er den laveste af guidens tre modeller på stander, så tænk over katte, når du vælger plads. Det er også guidens dyreste model.
#4: Ryom 6-kantet foderhus – hængende fuglefoderhus med zinktag
- Type: Hængende foderhus med frøindsats
- Mål: Højde 34 cm, 29 × 29,5 cm
- Materiale: Sort fyrretræ, zinktag, plastindsats
- Vægt: 1 kg
- Ophæng: Wire medfølger

Det sekskantede hus fra Ryom er et hængende fuglefoderhus til dig, der har en gren eller et udhæng, men ikke plads til en stander. Frøene ligger i en plastindsats, så det virker som en foderautomat med tag.
Huset er 34 cm højt og 29 × 29,5 cm i grundplan, vejer 1 kg og hænger i den medfølgende wire. Det er lavet i sort fyrretræ, zinktaget skærmer frøene mod regn, og fuglene har adgang fra flere sider af huset.
Træ kræver mere pasning end metal og plast: skaller og fugtigt frø sætter sig i hjørnerne, og indsatsen skal tømmes, når frøene klumper. Huset er lavet til frø, så nødder og mejsekugler må hænge i en anden automat.
#5: Bûten hængende foderstation – foderautomat til 1 kg frø
- Type: Hængende foderautomat til frø
- Mål: 41,5 × 13,5 × 13,5 cm
- Materiale: Metal og klar plast
- Farve: Antracitgrå
- Rumindhold: Op til 1.000 g fuglefrø

Foderstationen fra Bûten er en foderautomat til fugle, der spiser frø, og et billigt sted at begynde. Den er 41,5 cm høj og 13,5 cm bred og hænger i en fast krog i toppen fra en gren, en busk eller et udhæng.
Beholderen i klar plast rummer op til 1.000 g fuglefrø, og du kan se foderstanden udefra. Låget i toppen drejes til side ved påfyldning, og en opsamlingsbakke nederst fanger krummer, så mindre havner på jorden.
Automaten er beskrevet til frø, så nødder og mejsekugler kræver en anden holder. Klar plast bliver med tiden mat af sol og vejr, og bakken i bunden samler også fugtige rester, som skal tømmes ud jævnligt.
#6: Gardenlife Foderautomat 121352 – sort automat til frø og små nødder
- Type: Hængende foderautomat
- Materiale: Metal
- Farve: Sort
- Vægt: 0,46 kg
- Foder: Solsikkekerner, fuglefrø, små nødder

Gardenlife-automaten er en enkel hængende foderautomat til frø og små nødder. Butikken oplyser materialet som metal og farven som sort. Den vejer 0,46 kg og kan hænge i et træ, på en altan eller på et stativ i den medfølgende krog eller snor.
Foderet fyldes i oppefra, og fuglene tager det ud forneden. Automaten er beregnet til solsikkekerner, blandede fuglefrø og små nødder, og den rengøres med lunkent vand og mild sæbe uden stærke kemikalier.
Med 0,46 kg er det en let automat, som svinger i blæst, hvis den hænger frit i en lang snor, så vælg et sted med læ. Hele jordnødder og mejsekugler hører til i en nøddeautomat eller en holder til kugler.
#7: Buzzy foderautomat i stål – nøddeautomat til 250 g
- Type: Hængende nøddeautomat
- Materiale: Pulverlakeret stål
- Rumindhold: 250 g nødder
- Ophæng: Metalring i toppen
- Påfyldning: Låget løftes af

Nøddeautomaten fra Buzzy er et supplement til foderhuset, hvis du vil have mejser, spætmejser og flagspætter tæt på. Den er i pulverlakeret stål, rummer 250 g nødder og hænger i en metalring i toppen.
Du fylder den ved at løfte låget og hælde nødder i beholderen. Fuglene hakker små stykker af nødderne gennem åbningerne i stålet, så de ikke flyver væk med en hel nød. Stål tåler vejret og er nemt at børste rent.
Med 250 g er beholderen lille, så den skal fyldes ofte, når fuglene har fundet den. Nødder, der hænger længe i fugtigt vejr, bliver dårlige, så fyld lidt i ad gangen, og tøm resterne ud, før du fylder nyt på.
Placering: højde, afstand til buske og vinduer
Stil foderhuset, så du kan se det indefra, og så fuglene har frit udsyn. De vil gerne have buske eller en hæk inden for kort flyveafstand, hvor de kan søge skjul. Spurvehøgen er ifølge DOF den mest almindelige rovfugl ved danske foderbrætter.
Katte er den anden risiko. Sæt ikke huset helt ind i tæt bevoksning, hvor en kat kan ligge skjult, og vælg en højde, katten ikke når fra jorden.
Store ruder spejler himmel og træer, og fugle, der letter i hast, kan flyve ind i dem. Placér huset, så flugtvejen mod buskene ikke går mod et vindue, og sæt mærker på ruden, hvis du finder aftryk efter fugle.
Opsætning trin for trin
- Vælg en plads med udsyn fra huset og buske i nærheden.
- Tryk jordspyddet lodret ned i fast jord, eller hæng automaten i en gren, der kan bære vægten.
- Fyld kun lidt foder i første gang, og flyt huset, hvis der samler sig spild på jorden.
Har du ingen store træer, kan en automat hænge i en krog på en stolpe eller i kronen på et opstammet træ.
Typiske fejl
- For meget foder ad gangen, så det bliver fugtigt og gammelt.
- Foder strøet på jorden, som giver rotter lettere adgang.
- En foderplads, der hverken bliver gjort ren eller flyttet.
Hvilket foder til hvilke fugle?
DOF anbefaler at bruge forskellige typer foder, fordi det tiltrækker forskellige arter. Ifølge DOF gavner fedt og protein fuglene, og jordnødder indeholder vitaminer, der kan styrke immunforsvaret. Foder af god kvalitet giver mindre spild, der kan rådne eller trække rotter til.
| Foder | Typiske gæster | Serveres i |
|---|---|---|
| Solsikkekerner | Mejser, grønirisk, kernebider og spurve | Automat, foderrør eller foderhus |
| Frøblanding | Spurve, finker og duer | Foderhus, foderbræt eller automat |
| Jordnødder til fugle | Mejser, spætmejse og stor flagspætte | Nøddeautomat |
| Mejsekugler og fedt | Mejser, spætmejse og flagspætte | Holder til kugler eller bakke i foderhus |
| Æbler | Solsort, sjagger og andre drosler | Foderbræt eller på en gren |
Læg aldrig foder i vand, for eksempel i søer eller vandhuller. DOF kalder det stærkt forurenende.
Rengøring og hygiejne ved foderpladsen
DOF nævner salmonella og parasitten trichomonas, som især har ramt ringduer og grønirisker. I nyheden Massedød blandt finker beskriver DOF parasitinfektionen gul knop, som især har ramt grønirisker, og opfordrer til at fjerne gammelt foder og gøre foderbrættet rent, så parasitter ikke spreder sig.
DOF’s råd er at rense foderbræt og foderautomater jævnligt, skifte foderplads ind imellem og stoppe fodringen, hvis du finder syge eller døde fugle.
I praksis: fej skaller og klatter væk, tøm gammelt foder ud, før du fylder nyt i, og vask hus og automat med varmt vand og en børste. Brug handsker, og vask hænder bagefter.
Rotter ved foderpladsen
Foder på jorden giver rotter adgang. DOF råder til at begrænse fodring på jorden, vælge foderbræt og automater, som rotter ikke kan komme til, og bruge foder af god kvalitet.
Hvornår skal du fodre fuglene?
Vinteren er den klassiske fodringstid, men mange haveejere fodrer hele året rundt, skriver DOF. Vinterfodring kan påvirke, hvor godt fuglene yngler sommeren efter, og fodring op til og under ynglesæsonen har ifølge DOF også betydning.
Begynd i efteråret, og hold forsyningen stabil i kuldeperioder, når fuglene har vænnet sig til stedet. Om sommeren bliver foder hurtigere dårligt, så giv mindre ad gangen, og gør oftere rent.
Fodring er et supplement til havens egne bær, frøstande og insekter. Læs mere om biodiversitet i haven.
Spørgsmål og svar om fuglefoderhus
Hvilket fuglefoderhus skal jeg vælge?
Vælg et foderhus til fugle med tag og stander, hvis du har græsplæne eller bed. Har du kun en altan eller et enkelt træ, er en hængende foderautomat nok.
Hvad er bedst: fuglefoderhus på stander eller hængende fuglefoderhus?
Et fuglefoderhus på stander er bedst til en fast foderplads med flere fugle og flere slags foder. Et hængende fuglefoderhus er bedst, når pladsen er lille, eller når det skal supplere huset.
Hvor stort skal et fuglefoderhus være?
Der er ingen fast størrelse. Modellerne her spænder fra en nøddeautomat til 250 g til et hus på fod med 50 × 35 cm i grundplan.
Hvor skal man placere et fuglefoderhus?
Placér det med frit udsyn og med buske eller hæk i nærheden, men ikke så tæt på bevoksning, at en kat kan ligge på lur. Hold det væk fra store ruder.
Hvordan holder man skader væk fra fuglefoderhuset?
Vælg en foderautomat eller et foderrør med små åbninger, som husskader har svært ved at bruge, eller et foderhus med gitter som Ryom Panorama.
Hvad er forskellen på en foderautomat til fugle og et foderbræt?
En foderautomat doserer foderet fra en lukket beholder, mens et foderbræt er en åben flade. Automaten giver mindre spild, mens brættet passer til flere slags foder.
Hvilke fuglefoderhuse laver Eva Solo?
Eva Solo laver et fuglefoderbræt i glas og rustfrit stål på et 121 cm højt jordspyd og hængende foderautomater i Ornament-serien.
Hvornår skal man begynde at fodre fuglene?
Vinteren er den klassiske fodringstid, men mange haveejere fodrer hele året rundt, oplyser DOF. Sæt foderhuset op i efteråret, så fuglene har fundet det, før frosten kommer.